Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

URAZ STAWU SKOKOWEGO

23 październik 2018

URAZ STAWU SKOKOWEGO
URAZ STAWU SKOKOWEGO
 
W urazie stawu skokowego najczęściej uczestniczy kompleks boczny. Trzy główne komponenty kompleksu bocznego więzadła to: przednie więzadło skokowo strzałkowe ATFL, więzadło piętowo – strzałkowe CFL oraz tylne więzadło skokowo – strzałkowe.
Najczęściej uszkodzenie stawu skokowego polega na nadciągnięciu, naderwaniu lub izolowanym przerwaniu ATFL. Drugie miejsce zajmuje złożenie uszkodzenia ATFL i CFL. Zazwyczaj mechanizm uszkodzenia polega na inwersji stopy zgiętej podeszwowo.
Objawy
•Bardzo silny ból
•Bolesność nasilająca się przy próbach ruchu stopą. Ruszanie stopą jest utrudnione.
•Opuchlizna kostki.
Uszkodzenie inwersyjne jest zwykle związane z uczuciem rozdzierania lub z trzaskiem, jakie pacjent odczuwa z boku stawu skokowego. 
Przyczyną urazu kostki jest wygięcie stawu w sposób, w który staw ten normalnie nie wygina się. Ma to z reguły miejsce w przypadku niewłaściwego stąpnięcia. Dlatego też jedną z czynności, podczas których najczęściej dochodzi do urazu kostki, jest bieg lub marsz po nierównym terenie. 
Uszkodzenie stawu osłabia go, powodując, że w efekcie kolejne urazy występują przy znacznie mniejszych obciążeniach. W jego momencie uszkodzeniu mogą ulec więzadła i ścięgna stabilizujące kostkę, a nawet może dojść do pęknięcia kości stawu.
Osoby u których na skutek wielokrotnych urazów staw skokowy jest mocno osłabiony powinny wykazywać szczególną ostrożność podczas pokonywania trudnego terenu.
Zapobieganie:
•U osób, u których dany staw jest już osłabiony warto rozważyć wzmacnianie go przy pomocy bandaży elastycznych lub innych opasek wzmacniających.
•Przeprowadzenie rozgrzewki przed uprawianiem sportu, włącznie z rozgrzewką polegającą na rozciąganiu i rozruszaniu stawów, może pomóc uniknąć kontuzji, gdyż rozgrzane ścięgna i mięśnie lepiej amortyzują wszystkie niewłaściwe ruchy i obciążenia stawów.
•Noszenie wysokich butów wzmacniających kostkę (na płaskiej podeszwie) szczególnie wtedy, gdy zamierzamy chodzić po nierównym, wymagającym terenie. But może zamortyzować znaczną część obciążeń, które w innych przypadkach mogłyby prowadzić do uszkodzenia.
Gdy jednak dojdzie do urazu kostki, natychmiast po uszkodzeniu podejmuje się działanie według angielskiego skrótu PRICE (ochrona, spokój, lód, ucisk, i wyższe układanie kończyny). Celem jest zmniejszenie krwawienia, obrzęku, odczynu zapalnego i bólu.
Kolejnym etapem jest udanie się do lekarza w celu prawidłowej diagnozy. Dla właściwej diagnozy ważne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (RTG), uwidoczni to nie tylko stan więzadeł ale również pokaże czy nie doszło do złamań. Dalsze postępowanie uwarunkowane jest od zaawansowania urazu. 
Klinika Solar jest miejscem wyposażonym w nowoczesny sprzęt dzięki, któremu możliwe jest wykonanie zabiegów przeciwbólowych, przyspieszenie procesu usunięcia opuchlizny a także regeneracji tkanek miękkich. W późniejszym etapie rehabilitacji pod kontrolą fizjoterapeuty,  wykonywanie ćwiczeń mających na celu poprawę stabilizacji stawu skokowego, poprawę czucia głębokiego co pozwoli zapobiegać ponownym urazą.