Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

KONFLIKT RZEPKOWO-UDOWY

29 październik 2018

KONFLIKT RZEPKOWO-UDOWY
 Konflikt rzepkowo- udowy
 
Konflikt rzepkowo udowy charakteryzuję się bólem z przodu kolana, który nasila się wraz z wykonywaniem aktywności fizycznej lub w czasie długiego siedzenia. Przyczyną dolegliwości bólowych mogą być zmiany zwyrodnieniowe w obrębie chrząstki stawowej, w tkankach okołostawowych, kości, zmiany ogólnoustrojowe. Staw kolanowy jest dosyć skomplikowanym stawem jeżeli chodzi o jego budowę, Jednym ze stawów wyróżnianym w stawie kolanowym jest staw rzepkowo-udowy, gdzie w warunkach fizjologicznych podczas ruchu prostowania i zginania kolana rzepka porusza się po określonym torze ruchu (po bloczku kości udowej). Zmiany zwyrodnieniowe w kolanie mogą doprowadzać między innymi do zaburzeń, w których rzepka porusza się po swoim torze w sposób niefizjologiczny. Dochodzi do jej niewłaściwego ułożenia względem kości udowej, co przyczynia się do pogłębiania zniszczeń chrząstki stawowej oraz tkanek otaczających staw, zwiększa to ryzyko zwichnięcia rzepki.
Patologia powstaję w procesie przewlekłych zmian przeciążeniowych, w wyniku ostrych urazów, nieprawidłowej biomechaniki stawu kolanowego, wady posturalne- szpotawość lub koślawość stawów kolanowych, płaskostopie, nieprawidłowe ustawienie miednicy, dysbalans mięśniowy.
Ból zazwyczaj występuję z przodu kolana, ale może również obejmować całe kolano. Ból wywołują czynności wymagające zgięcia kolana np. bieganie, chodzenie po schodach, czasem też ból wywołuję dłuższe siedzenie.
 
W terapii zespołu rzepkowo udowego dobre efekty przynosi leczenie zachowawcze takie jak:
–krioterapia
–ćwiczenia (wzmacnianie mięśni osłabionych oraz rozciąganie mięśni nadmiernie przykurczonych)
–rolowanie
–suche igłowanie
–kinesiotaping
–terapia manualna
–leczenie chirurgiczne ( jeżeli fizjoterapia nie przynosi efektów)
 
Zabiegi te jak również wiele innych dostępne są w naszej Klinice.