Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

KINESIO TAPING

17 październik 2018

KINESIO TAPING
Kinesio Taping
 
         Kinesio Taping czyli plastrowanie dynamiczne jest to metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych partii ciała plastrami o specjalnej strukturze. Japończyk Dr Kenzo Kase w latach osiemdziesiątych opracował tą technikę i stała się bardzo popularną metodą terapeutyczną. Plastry które są wykorzystywane muszą wykonane być ze specjalnego materiału, nie mogą ograniczać ruchów, odpowiednio się rozciągać.  Plastry stworzone są z bawełny i kleju akrylowego. Mają one grubość i ciężar zbliżony do skóry i podobnie jak ona są dość rozciągliwe. Ponadto przepuszczają powietrze i są wodoodporne. Plastry można nosić od kilu dni do kilku tygodni lub do momentu odklejenia się plastra. Taśmę naklejamy na czyste i osuszone ciało pacjenta w celu delikatnego uniesienia skóry i zwiększenia przestrzeni między nią a mięśniami. W rezultacie następuje redukcja napięcia na receptory skórne co działa na zmniejszenie odczuwania bólu.
Kiedy stosujemy taping?
1. Bóle – będące wynikiem wypadku czy nabytych kontuzji, zespoły bólowe kręgosłupa, reumatyczne lub po operacjach.
2. Za mocno napięte lub nadwyrężone mięśnie – rozluźnia nadwyrężone i naciągnięte mięśnie, stabilizuje napięcie, odciążają je.
3. Zapobieganie kontuzjom – idealne dla sportowców zwłaszcza w trakcie treningów, przemieszczanie się mięśni względem powięzi oraz stabilizują stawy.
4. Problemy z krążeniem – wspomaganie odprowadzania limfy oraz og,olna poprawa krążenia, idealne na opuchnięte nogi np. u kobiet w ciąży czy seniorów.
5. Słabe mięśnie – przy zaburzeniach neurologicznych lub mięśniowych gdy są trudności w wykonywaniu ruchów czy ćwiczeń.
 
       Plastry do kinesiotapingu nie tylko zapewniają wsparcie dla mięśni, ale również mogą zwiększyć aktywność mięśniową. Pozwoli to na przeprowadzenie prawidłowych i efektywnych ćwiczeń terapeutycznych. Co warto podkreślić, taśmy do kinesiotapingu stosowane są także u niemowląt i małych dzieci z hipotonią – słabym napięciem mięśniowym. Wpływają one na poprawę postawy ciała oraz prawidłowe poruszanie się podczas wykonywania ruchów.  W zależności od tego, jak jest on stosowany, taśmy mogą zapobiec nadmiernemu rozciągnięciu lub ograniczyć zbyt intensywny skurcz uszkodzonych mięśni. W połączeniu z jego uśmierzającymi ból i przeciwzapalnymi właściwościami, może to pozwolić sportowcom na kontynuowanie ćwiczeń nawet podczas leczenia urazów. Zmęczone, nadmiernie eksploatowane mięśnie zawierają po ćwiczeniach uboczne produkty fizjologiczne takie jak np. kwas mlekowy. Przyczyniają się one do powstawania bólu i sztywności oraz ograniczają możliwość kontynuowania wysiłku. Gdy plastry kinesiotaping używane są na danych obszarach ciała, przyspieszają usuwanie tych ubocznych produktów. Pozwala to na szybszą regenerację. W połączeniu z odpowiednimi dostawami tlenu przez zwiększony przepływ krwi, może to przełożyć się na poprawę wyników w przypadku sportów wytrzymałościowych lub doprowadzić do szybszego wyleczenia podczas kontuzji. Jednym z największych efektów kinezjologicznych osiąganych przy pomocy plastrów jest przyspieszanie odpływu krwi z zasinionych obszarów. Dzięki temu szybciej usuwane są zbędne produkty przemiany materii. W ciągu kilku dni wyraźnie można zauważyć, że w miejscu gdzie przylegała taśma zasinienie jest wyraźnie mniejsze. Mimo, że nie zawierają żadnych leków czy substancji aktywnych, taśmy do kinesiotapingu mogą skutecznie złagodzić ostre i chroniczne bóle. Ich elastyczność lekko podnosi skórę, co natychmiast zmniejsza nacisk na wrażliwe receptory bólowe znajdujące się właśnie pod skórą. Ponadto stymulujący wpływ na drogę bólu zapewnia konkurencyjny bodziec, który blokuje sygnały bólowe kierowane do mózgu. Jest to szczególnie skuteczne przy „gorących” urazach takich jak np. skręcenia czy stłuczenia, gdzie intensywność bólu jest bardzo duża.
 
Mechanizm działania
1.Uniesienie skóry nad powięzią.
2.Możliwość swobodnego przepływu limfy.
3.Polepszenie resorbcji obrzęków.
4.Poprawa cyrkulacji krwi i utlenowania tkanek.
5.Poprawa gojenia się tkanek.
6.Możliwość swobodniejszej pracy mięśni.
7.Stymulacja mechanoreceptorów skóry.
8.Odciążenie nocyceptorów.
9.Stymulacja czucia głębokiego.
 
    Ograniczenia w zastosowaniu to konieczność usunięcia nadmiaru owłosienia, taśmę należy nałożyć 20-30 minut przed rozpoczęciem aktywności. By stosować metody tapingu najpierw należy koniecznie przeprowadzić dokładne badanie wstępne i ustalić źródło problemu. Leczymy nie tylko ból lecz przede wszystkim jego przyczynę. Po leczeniu należy umiejętnie usunąć plastry, zawsze z kierunkiem porostu włosów, odciągamy skórę od taśmy i powoli usuwamy taśmę, najłatwiej usunąć po kąpieli.