Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

PRZEPONA

09 listopad 2017

PRZEPONA
PRZEPONA
„Wszystkie części ciała są bezpośrednio lub pośrednio połączone z przeponą” Andrew Taylor Still
 
Przepona ( łac. diaphragma) - główny mięsień oddechowy występujący u ssaków , należy do mięśni poprzecznie prążkowanych płaskich. Oddziela jamę brzuszną od jamy klatki piersiowej i stanowi jej ścianę dolną. Przepona jest uwypuklona w stronę klatki piersiowej w formie dwóch kopuł - prawej i lewej, przy czym prawa jest ustawiona o jedno międzyżebrze wyżej. Ruchy przepony są niezależne od woli człowieka, mogą być jednak modyfikowane pośrednio przez inne grupy mięśni (na przykład podczas śpiewu czy wstrzymywania oddechu).Przepona jest wierzchołkiem zwrócona w kierunku głowy i oddzielającym jamę brzuszną od klatki piersiowej. Przyczepia się do wewnętrznej strony żeber, kręgów lędźwiowych i mostka. Na szczycie przepony znajdują się otwory przez, które przechodzi przełyk, aorta brzuszna, żyła główna dolna. Przepona jest głównym mięśniem oddechowym. Napinając się podczas wdechu ulega obniżeniu i spłaszczeniu dzięki temu w klatce piersiowej wytwarza się podciśnienie, które wciąga powietrze do płuc. Innymi dodatkowymi mięśniami wdechowymi są np. mięśnie pochyłe i mięśnie piersiowe mniejsze, które w momencie gdy przepona jest niewydolna wspierają jej pracę. Oprócz oddechowej funkcji przepona poprzez swoją rytmiczną prace wspomaga przepływ krwi żylnej i limfy, jest  tez jednym z mięśni stabilizujących odcinek lędźwiowy. Przepona unerwiona jest przez nerw przeponowy.
Pamiętamy o przeponie w terapii, należy się nie zając w przypadku wielu dysfunkcji np.:
-bóle karku, szyi czy głowy. Drażnienie struktur nerwowych w odcinku szyjnym często prowadzi także do problemów w obrębie obręczy barkowej, która jest zaopatrywana z nerwów odcinka szyjnego.
- restrykcje w obrębie przepony mogą powodować dolegliwości bólowe w odcinku piersiowo-lędźwiowym oraz dysfunkcje dolnych żeber poprzez napięcie silnych ścięgnistych przyczepów oraz powiązania powięziowe w tej okolicy.
- Słaba aktywacja przepony i oddech torem górnożebrowym często prowadzą do zaburzeń wentylacji. Skutkuje to zmianami w biochemii krwi, które mogą powodować obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszony dopływ krwi do mózgu. Obniża to w konsekwencji nasze zdolności motoryczne, powoduje nadmierne pobudzenie, a także obniżenie naszego progu bólowego.
-Przepona wpływa także na procesy trawienne, przez co restrykcje przepony mogą wywoływać problemy wisceralne. Proces trawienia związany jest z przeponą w dwojaki sposób. Po pierwsze jest on zależny od przywspółczulnego układu nerwowego, który jest pobudzany właśnie poprzez oddech torem brzusznym (przeponowym). Po drugie, ruchy przepony zapewniają masaż narządów wewnętrznych. Poprawia to ich funkcję i zapobiega takim problemom jak np. refluks czy zespół drażliwego jelita.
- Ruchy przepony są bardzo istotne dla powrotu żylnego i limfatycznego. Za każdym razem kiedy przepona obniża się wraz z wdechem i podnosi z wydechem, powstaje gradient ciśnień, który ułatwia powrót krwi żylnej i limfy z kończyn dolnych. Przepona pozwala nam więc na unikanie zastojów krwi żylnej i limfy przeciwdziałając rozwojowi obrzęków, żylaków czy celulitu.