Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE CD.

17 marzec 2016

Sposób pozyskiwania osocza bogatopłytkowego w naszej klinice

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE CD.
Terapia osoczem bogatopłytkowym stosowana w Pienińskiej Uzdrowiskowej Klinice Rehabilitacji i Leczenia Bólu w Szczawnicy.
 
Organizm ludzki funkcjonuje dzięki krwi. Dostarczanie przez nią substancję powodują, że każda komórka naszego ciała funkcjonuje właściwie. Niestety, nie zawsze wszystkie organy są zdrowe. Powstałe schorzenia muszą być leczone. Dzięki opracowanej przez naszą klinikę technologii wyodrębniania osocza z krwi, w tym osocza bogatopłytkowego, leczenie szerokiej gamy dolegliwości może następować dużo szybciej, sprawniej i skuteczniej niż bez zastosowania tej technologii.
 
W terapii osoczem pobrana za pomocą specjalnego zestawu krew (20 ml) zostaje umieszczona w specjalistycznej wirówce z wychylnym rotorem. Proces wirowania „wypycha” płytki krwi ku górze wirowanej strzykawki. W efekcie krew zostaje rozfrakcjowana na czerwone krwinki (erytrocyty) oraz osocze, w którym znajdują się przetransportowane z krwi płytki.
 
System używany w naszej klinice pozwala na uzyskanie średnio 10 ml osocza z 20 ml krwi. Liczba ta jest uzależniona od hematokrytu danego pacjenta.
 
W zależności od specyfikacji choroby lekarz decyduje, ile osocza potrzebne jest do przeprowadzenia danej kuracji oraz jaki współczynnik koncentracji płytek jest najlepszy.
 
Co to jest współczynnik płytek i jak lekarz może nim sterować?
 
Podczas wirowania strzykawki z krwią, płytki krwi transportowane są ku górze strzykawki. W ten sposób w pozyskanych 10 ml osocza zgromadzone zostają wszystkie płytki krwi, jakie znajdowały się wcześniej w całej pobranej krwi - czyli w 20 ml. Współczynnik koncentracji płytek w 10 ml osocza wynosi więc 2. (Ta sama ilość płytek znajduje się obecnie w dwukrotnie mniejszej objętości). W uzyskanych 10 ml osocza płytki krwi są rozmieszczone nierównomiernie. 
Dolne warstwy osocza zawierają największą koncentrację płytek będącą na poziomie 2,5-3,5. Frakcja ta zwana jest osoczem bogatopłytkowym (PRP). Ilość osocza bogatopłytkowego w objętości 10 ml to 4 ml. Współczynnik koncentracji płytek powoli maleje przesuwając się ku górze strzykawki.
 
Stan ten daje lekarzowi niezwykle potężne narzędzie w leczeniu schorzeń, ponieważ może on samodzielnie, zgodnie z diagnozą sterować ilością oraz stężeniem osocza podawanego pacjentowi w zakresie od 2 do 3,5.
Nowoczesna terapia daje gwarancję szybkiego, naturalnego i bezpiecznego pozyskania osocza, w tym osocza bogatopłytkowego.
 
Terapia osoczem polega na pozyskaniu osocza z krwi własnej pacjenta przez wykorzystanie naturalnych procesów fizycznych takich jak: siła grawitacji, różnice gęstości, prawo Archimedesa. 
 
Sposób przygotowania osocza przez naszą Klinikę jest całkowicie naturalnym systemem! Nie występują w nim żadne substancje obce, sztuczne czy syntetyczne.
 
Autologiczne osocze przyspiesza i wspomaga leczenie pacjentów w bardzo wielu dziedzinach medycyny. Należą do nich: ortopedia, dermatologia, medycyna estetyczna, stomatologia, okulistyka, medycyna sportowa. Osocze w postaci płynnej lub żelowej ma również zastosowania chirurgiczne. Z racji na swoje walory regeneracyjne i wspomagające procesy lecznicze, osocze pozyskane za pomocą naszego systemu szeroko stosowane jest w medycynie sportowej.
 
Ortopedia: leczenie zrostu kości, zmiany w obrębie ścięgien, więzadeł i mięśni, zapalenie powięzi podeszwowej, zmiany chrząstek, biointegracja implantów protetycznych, rekonstrukcji kostnej (barki, ramiona, łokcie, nadgarstki, biodra, pachwiny, kolana, stopy, kostki, inne).
 
Gojenie ran: leczenie owrzodzeń (neuropatycznych, żylnych i odleżynowych), stymuluje proces gojenia nawet w przypadku przewlekłych, opornych na leczenie ran. Leczenie oparzeń i zmian w miejscach pobrania skóry do przeszczepów.