Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

KINESIOTAPING

21 marzec 2016

Zabieg

KINESIOTAPING
Czym właściwie jest kinesiotaping i po co go stosujemy?
 
Oklejanie taśmami jest ostatnio bardzo powszechne. Szczególnie ma ono szerokie zastosowanie wśród sportowców. Aplikacje kolorowymi plastrami mają wiele zastosowań w fizjoterapii, są estetyczne i nie wymagają dużego nakładu finansowego, a efekt potrafi być naprawdę zaskakujący.
 
Czym więc są tajemnicze kolorowe tapy, które stosujemy? Już sama struktura plastra, jego grubość oraz ciężar mają swoje odbicie w budowie ludzkiej skóry. Dzięki temu jest on lekki, minimalnie unosi naskórek, mobilizuje powięź a przez to poprawia mikrokrążenie w miejscu aplikacji. Wzór plasta, wyglądem zbliżony do fali, pozwala skórze na swobodne oddychanie. Tak więc już same właściwości taśmy mają zastosowanie w leczeniu obrzęków - poprzez zwiększenie przepływu limfy pod nim, świetnie też spisują się przy krwiakach i sińcach powodując ich szybsze gojenie się.
 
Taping pozwala także na diagnostykę, ponieważ oklejenie danego mięśnia pomaga Pacjentowi w subiektywnym określeniu czy dolegliwości bólowe zmniejszyły się czy też nie. Mięśnie okleja się na dwa sposoby. Jest to uzależnione od przyczyny: jeśli mięsień jest osłabiony na przykład w wyniku urazu taping wspomaga jego pracę, natomiast mięsień zbyt aktywny, generujący ból dzięki aplikacji jest wyhamowywany - powoduje zmniejszenie się dolegliwości bólowych. W skrócie, taping pozwala nam na przywrócenie równowagi mięśniowej a przez to przywrócenie prawidłowych funkcji ruchowych.
 
Aplikacja na zmieniony chorobowo staw, pozwala na jego stabilizację, przez co zapobiega nieprawidłowej ruchomości. Często sstosuje się je jako usztywnienie stawu, prawidłowa aplikacja może z powodzeniem zastąpić unieruchomienie stawu w ortezie. Podsumowując taśmy pomagają w ograniczaniu patologicznej ruchomości stawu, ale i w uzyskaniu i utrwaleniu prawidłowego zakresu ruchomości.
 
Fizjoterapeuci w naszej Klinice również znajdują wiele przypadków w których zastosowanie tapingu jest uzasadnione. Każdny z nich jest po specjalistycznym kursie, na którym nabył odpowiednią wiedzę i umiejętności pozwalające na jak najlepsze użycie taśm. To właśnie kineziotaping pozwala im na podtrzymanie efektów terapii manualnej przez dłuższy okres czasu.