Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

NEUROREHABILITACJA

21 kwiecień 2016

Leczenie

NEUROREHABILITACJA
Neurorehabilitacja skierowana jest do pacjentów z dysfunkcjami układu nerwowego. Zaburzenia neurologiczne spowodowane są najczęściej: 
- urazem mózgowo-czaszkowym,
- udarem mózgu, 
- uszkodzeniem rdzenia kręgowego 
- stwardnieniem rozsianym (SM), 
- chorobą Parkinsona,
- dystrofią mięśniową,
- mózgowym porażeniem dziecięcym,
- uszkodzeniem nerwów obwodowych i splotów nerwowych.
 
Głównym celem rehabilitacji neurologicznej jest przywrócenie wszystkich utraconych funkcji powstałych w wyniku choroby. Jeżeli nie jest to do końca możliwe, fizjoterapeuta ma za zadanie nauczyć  pacjenta radzić sobie 
z tą niepełnosprawnością w życiu codziennym, aby mógł swobodnie funkcjonować w środowisku pomimo ograniczeń. Ważna jest również stymulacja tych funkcji mózgu, które nie uległy uszkodzeniu. Szczególne znaczenie ma to w przypadku postępujących chorób neurologicznych. Ma to zapobiec ewentualnemu pogorszeniu się stanu pacjenta. Badania pokazują, że ludzki mózg ma zdolność do regeneracji. Przy odpowiedniej stymulacji powstają nowe połączenia nerwowe, które przejmują funkcje tych zniszczonych. Jest to proces neuroplastyczności i od niego w głównej mierze zależy w jakim stopniu pacjent odzyska sprawność.
 
W neurorehabilitacji wykorzystuje się wiele specjalistycznych metod terapeutycznych, dobieranych do każdego pacjenta indywidualnie. Bardzo ważna jest terapia funkcjonalna, dzięki której codzienne czynności takie jak ubieranie się, czesanie, korzystanie z toalety czy wyjście na spacer są dla pacjentów łatwiejsze do wykonania. W efekcie pacjent staje się bardziej niezależny, poprawia się jakość jego życia i odzyskuje równowagę psychiczną.
 
Skuteczna rehabilitacja powinna być prowadzona kompleksowo, systematycznie i pod nadzorem fizjoterapeuty, aby zapobiec wykształceniu się nieprawidłowych i szkodliwych dla  sprawności pacjentów wzorców kompensacyjnych. Bardzo ważne jest również jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji, aby zapobiec powstaniu zaników mięśni i przykurczów.
Nasza klinika wprowadza specjalną ofertę dla pacjentów, którzy utracili  funkcje ruchowe i mają z tym związane problemy dnia codziennego. W klinice prowadzone są ćwiczenia neurofizjologiczne. Wykonywane są one codziennie, aby dzięki nim efektywnie stymulować układ nerwowy. Przywracamy pacjentom utracone funkcje aby poprawić ich jakość życia. Terapeuci w naszej klinice posiadają odpowiednie kwalifikacje i gorąco zachęcają do skorzystania z oferty.