Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

KLINIKA DLA SPORTU

22 kwiecień 2016

Oferta skierowana dla sportowców i trenerów

KLINIKA DLA SPORTU
OFERTA USŁUG PIENIŃSKIEJ KLINIKI REHABILITACJI I LECZENIA BÓLU SOLAR
SKIEROWANA DO TRENERÓW, ZADODNIKÓW ORAZ OSÓB AMATORSKO UPRAWIAJĄCYCH SPORT
 
Oferta usług rehabilitacyjnych
 
Uprawianie sportu wiąże się z ryzykiem kontuzji, urazu, uszkodzenia ciała wyłączającego sportowca z czynnego udziału w treningach i zawodach. Celem fizjoterapii sportowej jest przywrócenie sprawności fizycznej, utrzymanie optymalnej funkcji narządu ruchu oraz zapobieganie ewentualnym kontuzjom w przyszłości. 
W naszej Klinice dokładnie analizujemy biomechanikę narządu ruchu z uwzględnieniem specyfiki uprawianego sportu, co zapewnia szybki powrót do pełnej sprawności fizycznej.
Kompleksowe usprawnianie z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod fizjoterapeutycznych ma na celu zapobieganie kontuzjom i urazom oraz leczenie uszkodzeń powstałych w wyniku uprawiania sportu.
 
USŁUGA DLA SPORTOWCA:
 
KOMPLEKSOWA OPIEKA FIZJOTERAPEUTYCZNA
Kompleksowe usprawnianie z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod fizjoterapeutycznych i diagnostycznych. Opieka ma na celu zapobieganie kontuzjom i urazom oraz leczeniem uszkodzeń powstałych w wyniku uprawiania sportu.
 
DIAGNOSTYKA NARZĄDU RUCHU
Dzięki rozbudowanemu schematowi badania różnicującego, fizjoterapeuta jest w stanie za pomocą szczegółowego wywiadu i badania odnaleźć zaburzone struktury, stwierdzić stopień ich uszkodzenia oraz przeanalizować mechanizmy pojawienia się dolegliwości. Tym samym stawia hipotezę zaburzenia strukturalnego u Sportowca. Klinika SOLAR wykonuje również USG narządu ruchu, jest to ważny element badań w celu szybkiego wykluczenia poważniejszych urazów ortopedycznych. 
Sportowcy są również poddawani badaniu wad postawy, wykonywanych za pomocą urządzenia MORA4G oraz platformy dynamometrycznej Gamma.
MORA4G pomaga głownie w wychwytywaniu wad kręgosłupa, odchylenia linii kręgosłupa od pionu, jego rotacji oraz zaburzeń w fizjologii jego krzywizn.
Platforma dynamometryczna Gamma służy do znalezienia różnic w obciążeniu prawej i lewej strony ciała, zarówno w pozycji swobodnego stania obunóż oraz marszu. Pomaga w wychwyceniu odchyleń od normy jaką jest równomierne obciążanie obydwu kończyn dolnych.
Celem przeprowadzania tak szczegółowych badań jest potwierdzenie stawianej hipotezy diagnostycznej oraz dobranie jak najlepszej formy usprawniania.
 
DOBÓR WKŁADEK ORTOPEDYCZNYCH POPRAWIAJĄCYCH PARAMETRY BIOMECHANICZNE
Analizy ruchu i pomiary biomechanicznych różnic są podstawą dla zrozumienia wpływu jaki stopa ma na całe ciało. Torsten Balkefors pracował 25 lat nad edukacją i opatentowaniem specjalistycznej wkładki, która ma nie tylko szerokie zastosowanie w ortopedii, ale również w sporcie. Funkcja i jakość wkładek przez wiele lat była testowana przez elitarnych sportowców, włączając m.in. Jenny i Sanna Kallur (lekkoatletyka), Elfsborg Soccer i Redbergslid Handball, nie wspominając o czołowym rowerzyście Marcus Ljungkvist, kierowcy wyścigowym Mattias Ekström, jak również Saik Bandy.
 
TERAPIA NABYTYCH URAZÓW
Oferujemy kompleksową rehabilitację Sportowców po urazach. Indywidualna współpraca jaką się kierujemy pozwala na dostosowanie odpowiedniego dla Zawodnika programu rehabilitacji zgodnego z systematyką najnowszych metod fizjoterapii, tj.:
- terapia manualna wg Szkoły Niemieckiej,
- PNF,
- terapia punktów spustowych,
- suche igłowanie „dry needling”,
- kineziotaping,
- neuromobilizacje,
- masaż tkanek głębokich,
- manualny drenaż limfatyczny.
 
TRENING MEDYCZNY
Trening medyczny jest bardzo istotnym elementem powrotu do pełnej sprawności kontuzjowanego Zawodnika, który po kontuzji będzie zmagał się z nieprawidłową aktywnością mięśniową. Poprzez odpowiedni dobór ćwiczeń, struktury po uszkodzeniu ulegają wzmocnieniu, regeneracji oraz adaptacji do rodzaju wykonywanej dyscypliny sportu.
 
TERAPIA SPECJALISTYCZNA ZWIĄZANA Z REGENERACJĄ USZKODZONYCH STRUKTUR NARZĄDU RUCHU
- osocze bogatopłytkowe PRP: jest jednym z elementów naturalnego procesu regeneracji organizmu przy  urazach. Stanowi wielki potencjał dla naprawy tkanek w trakcie procesu gojenia, dzięki tzw. czynnikom wzrostu, które szczególnie wpływają na odbudowę mięśni i ścięgien.
Celem zastosowania osocza jest przyspieszenie procesów gojenia, zarówno w trakcie planowych zabiegów operacyjnych i urazów sportowych.
 
 
- Genvisc (kwas hialuronowy, siarczan chondroityny, N-acetyloglukozamina):  Unikatowa formuła Genvisc posiada właściwości zapewniające leczenie i ochronę stawów przez rok od aplikacji. Dzięki zawartości kwasu hialuronowego chondroityny i glukozaminy, zapobiega zapaleniu błony maziowej, zapobiega utracie agrekanu, skutecznie chroni komórki chrzęstne, działa przeciwzapalnie. Obie substancje: siarczan chondroityny i N-acetyloglukozamina są niezbędne do właściwego funkcjonowania stawów.
Uzupełnienie ich staje się więc logicznym elementem kuracji stawów.  Oznacza to, że w bardzo wielu przypadkach chorób stawów wystarczy wykonać tylko jeden zabieg w roku w przeciwieństwie do innych preparatów, których aplikacja - aby była skuteczna - musi być powtarzana wielokrotnie W przypadku zastosowania Genvisc dostarczamy wszystkie trzy niezbędne komponenty do leczenia chorego stawu dokładnie w punkt, w miejsce, które chcemy leczyć, likwidując jednocześnie konieczność zażywania jakichkolwiek tabletek z suplementami.
Zawartość poszczególnych składników w substancji leczniczej oprócz gwarancji skutecznego leczenia i ochrony stawów ma również inne bardzo wymierne korzyści dające znaczącą przewagę nad konkurencyjnymi środkami dostępnymi na rynku.
 - kolagen: jest wyrobem medycznym stosowanym w celu ułatwienia poruszania się poprzez redukcję fizjologicznych zwyrodnień stawów i tkanek oraz równoważenie wszelkich uszkodzeń spowodowanych przez:
•             procesy starzenia,
•             wady postawy,
•             współistniejące choroby przewlekłe,
•             uderzenia i urazy,
•             zanieczyszczenia.
 Do jego głównych oddziaływań leczniczych zalicza się:
•             Efekt bariery,
•             Działanie smarujące,
•             Wsparcie mechaniczne przy podawaniu innych leczniczych substancji farmakologicznych.
 
INDYWIDUALNY DOBÓR ZABIEGÓW Z ZAKRESU FIZYKOTERAPII
- Deep Oscillation: działa bezpośrednio w miejscu urazu poprzez stymulację tkanek. Doskonale sprawdza się w leczeniu kontuzji i uszkodzeń mięśni, a także skręceń, zwichnięć, obrzęków oraz krwiaków. Metoda jest bardzo bezpieczna i delikatna, dlatego może być wykorzystywana w przypadku świeżych kontuzji, ostrego bólu oraz w terapii pooperacyjnej. Terapia stymuluje przepływ limfy, dzięki temu zbędne produkty przemiany materii jak i płyny zalegające w obrzękach zostają szybko przetransportowane i wydalone z organizmu.
 
- Bodyflow: jest obecnie wykorzystywana przez praktyków, fizjoterapeutów, podiatrów oraz przez profesjonalne organizacje sportowe na całym świecie do pomocy pacjentom i do regeneracji u sportowców. Regeneracja po urazach sportowych:
•             Redukcja obrzęków i krwiaków pourazowych,
•             Terapia obrzęków limfatycznych,
•             Znoszenie obrzęków pooperacyjnych,
•             Profilaktyka przeciwzakrzepowa,
•             Leczenie obwodowych schorzeń naczyniowych.
 
- Fala uderzeniowa: jest nowoczesną, wysoce efektywną metodą leczenia. Fale uderzeniowe przyspieszają proces zdrowienia poprzez stymulację metabolizmu i pobudzenie cyrkulacji krwi, rozpuszczenie zwapniałych fibroblastów, zwiększenie produkcji kolagenu oraz zmniejszenie napięcia mięśni.
Uszkodzona tkanka stopniowo regeneruje się i wspomaga proces leczenia w obszarze poddanym terapii.
- Scanlab 25 Bodywave: urządzenie to wykorzystuje prąd elektryczny wielkiej częstotliwości.
Terapia przy użyciu tego urządzenia prowadzi do równomiernego wzrostu temperatury i wywołuje takie reakcje jak:
- przyspieszenie metabolizmu,
- zwiększony przepływ krwi,
- stymulacja receptorów nerwowych skóry i tkanek.
Wskazania do stosowania terapii z wykorzystaniem diatermii prądem elektrycznym:
- pomaga w usunięciu krwiaka w stanach pourazowych i przyspiesza odnowę tkanek,
- prowadzi do złagodzenia bólu poprzez rozluźnienie wynikające z ogrzania tkanek poddanych zabiegowi,
- wzrost temperatury podczas zabiegu powoduje rozluźnienie mięśni,
- przyspiesza przemianę materii okolicy poddanej zabiegowi.
- laseroterapia,
- jonoforeza z zastosowaniem leków ,
- ultradźwięki,
- pole magnetyczne,
- krioterapia,
- AQUAMED hydromasaż,
- elektroterapia,
- okłady borowinowe.
 
Oferta usług dietetycznych
Sposób żywienia Sportowców powinien być zróżnicowany i równocześnie odpowiednio zbilansowany pod względem ilości i jakości. Prawidłowy sposób żywienia może bowiem przyczynić się do optymalnego rozwoju psychofizycznego Zawodnika i utrzymania dobrego stanu zdrowia, a w konsekwencji do zwiększenia wydolności fizycznej, a także możliwości utrzymania optymalnej koncentracji w warunkach stresu i zmęczenia.
 
USŁUGA DLA SPORTOWCA
 
I KONSULTACJA DIETETYCZNA
Podczas I konsultacji dietetycznej przeprowadzona zostaje ocena sposobu żywienia i stanu odżywienia Sportowca. Ocena sposobu żywienia obejmuje wywiad żywieniowy z Zawodnikiem oraz analizę dotychczasowych nawyków żywieniowych. To również doskonały czas na pierwsze wskazówki żywieniowe. Podczas oceny stanu odżywienia dokonywana jest analiza komponentów ciała, tj. analizowana jest zawartość tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej, wody, masy kośćca. Pierwsza konsultacja to także czas na ustalenie oczekiwań Pacjenta. Na podstawie tak uzyskanych danych zostają ustalone założenia postępowania dietetycznego, a Zawodnik otrzymuje listę produktów i potraw zalecanych, zalecanych w umiarkowanych ilości oraz przeciwwskazanych, a także schemat posiłków w ciągu dnia. Konsultacja trwa około 1,5 godziny. Zalecany termin drugiej konsultacji po 2-4 tygodniach.
 
II KONSULTACJA DIETTYCZNA
Podczas II konsultacji dietetycznej zostaje przeprowadzona kontrola stanu odżywienia (analiza zawartość tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej, wody, masy kośćca) oraz zostaje przekazany i omówiony indywidualny program żywieniowy. Pod pojęciem planu żywieniowego rozumiane są także różnego typu strategie żywieniowe w praktyce sportowej m.in. strategia superkompensacji. Konsultacja trwa około 1 godziny. Zalecany termin kolejnej konsultacji po 4 tygodniach.
 
KONSULTACJE KONTROLNE
Konsultacja kontrolna to czas na sprawdzenie efektów dietoterapii (analiza zawartość tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej, wody, masy kośćca) oraz sprawdzenie efektów postępowania dietetycznego na samopoczucie Sportowca. To również czas na omówienie wyników oraz dalszego postępowania dietetycznego. Konsultacja trwa około 1 godziny. Zalecany termin kolejnej konsultacji po 4 tygodniach.
 
PLAN SUPLEMENTACYJNY
W zależności od potrzeb indywidualnych oraz okresu treningowego, startowego oraz restytucji powysiłkowej zostaje dopasowany plan suplementacyjny.
 
PRZEPISY KULINARNE
W celu urozmaicenia programu żywieniowego istnieje możliwość przygotowania zbilansowanych, pełnowartościowych i ciekawych przepisów kulinarnych na dania obiadowe, kolacyjne i inne.
 
USŁUGA DLA TRENERA
 
SPORZĄDZANIE RAPORTU oceniającego dotychczasowy sposób żywienia
-indywidualny,
-grupy.
Raport oceniający dotychczasowy sposób żywienia Zawodnika/ów zawiera cenne informacje żywieniowe dla Trenera. Precyzyjny i dokładny raport umożliwi wyeliminowanie dotychczasowych błędów żywieniowych, a tym samym umożliwi poprawę osiągnięć sportowych.
 
DYDAKTYKA/SZKOLENIA
SZKOLENIA z zakresu żywienia człowieka dla Zawodników, Trenerów
Standardowe tematy prelekcji:
 - Najważniejsze zasady żywienia sportowców
 - Najważniejszy składnik organizmu – woda
 - Potrzeby energetyczne sportowców
 - Rola węglowodanów w żywieniu sportowców
 - Rola tłuszczów w żywieniu sportowców
 - Rola białek w żywieniu sportowców
 - Rola witamin w żywieniu sportowców
 - Rola składników mineralnych w żywieniu sportowców
 - Stan odżywienia sportowców
 - Zaburzenia odżywiania w sporcie
 - Regulacja masy ciała w sporcie
 - Specyfika żywienia sportowców w okresie treningów, zawodów i odnowy biologicznej
 - Suplementy w sporcie
Tematyka pozostałych prelekcji zależały od zainteresowania i potrzeb Uczestników.
Opracowanie ARTYKUŁÓW naukowych lub popularno-naukowych z zakresu żywienia sportowców.
 
NASZ ZESPÓŁ:
Lekarze
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Julian Dutka
Dr Elżbieta Wolfram
Lek. med. Andrzej Klepaczewski
Lek. med. Leszek Sztelak
Fizjoterapeuci
Dr n. med. Magdalena Jaworska
Mgr Krzysztof Kozioł
Mgr Anna Duda
Lic Sławomir Topolski
Lic Magdalena Domek
Specjalista ds. żywienia/dietetyk
Dr inż. Estera Nowacka
Pielęgniarka
Mgr Teresa Siedlarczyk
Konsultant
Dr n. kf. Robert Trybulski