Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

DŁUGIE ŻYCIE- MEDYCYNA WSCHODU

20 kwiecień 2016

DŁUGIE ŻYCIE- MEDYCYNA WSCHODU
DŁUGIE ŻYCIE WEDŁUG MEDYCYNY WSCHODU
 
Medycyna orientalna jest zestawieniem dwóch podejść: diagnozy i dbałości o zdrowie.
Teraz zajmiemy się sprawą bardzo istotną w filozofii medycyny „Wschodu”:
 
Utrzymaniem dobrego zdrowia i samopoczucia.
 
Podstawową potrzebą wszystkich istot żywych, włączając człowieka, jest pożywienie.
Jedzenie służy dwóm celom: zabezpieczenie przeżycia i uzyskania zadowolenia. Chińczycy uważają pożywienie za lekarstwo i to najlepsze. Nasze usta są pierwszą linią obronną przed chorobami. Na przykład istnieje udowodniony związek pomiędzy spożywaniem dużej ilości cukru i cukrzycą, nadużywanie soli a nadciśnieniem, czy pomiędzy ilością spożywanego tłuszczu, a występowaniem raka jelita grubego. Faktem jest, że jesteśmy tym co jemy. Jeżeli spożywamy świeże i zdrowe jedzenie, będziemy zdrowi. Natomiast oczyszczone produkty, które zawierają substancje chemiczne i konserwanty nie są obojętne dla naszego zdrowia.
Chińczycy uważają, że człowiek powinien spożywać nie więcej niż trzy posiłki dziennie, śniadanie o dużej wartości odżywczej, obiad, który jest największy ilościowo, oraz kolację, która jest najmniejszym i najlżejszym posiłkiem.
 
Jako następny warunek cieszenie się zdrowiem, to higiena fizyczna. Nie chodzi tu tylko o zewnętrzny brud i kurz, ale o higienę wewnętrzną. Istnieją cztery obszary w organizmie związane z wewnętrznym oczyszczaniem: jelita, płuca, nerki, skóra.
Poprzez jelita usuwane są odpady powstałe z tego co jemy, płuca usuwają zużyte w procesie oddychania powietrze, nerki oczyszczają organizm poprzez wydalaniem toksyn z moczem, a skóra eliminuje trucizny przez pory skóry wraz z potem.
Aby te narządy mogły prawidłowo funkcjonować  ciało potrzebuje dużo energii qi, które jest paliwem życia i siłą napędową wielu narządów. Należy pamiętać, że energia qi przedurodzeniowa powinna być uzupełniana energią pourodzeniową. Zależy ona od właściwego trawienia zdrowego pożywienia.
 
Higiena fizyczna nie może istnieć bez higieny umysłowej. Zdrowy umysł jest niezbędny, aby ciało funkcjonowało prawidłowo. Według medycyny orientalnej nie ma istotnej różnicy między dolegliwościami umysłowymi i fizycznymi( mają na siebie wpływ). Chińczycy już dawno zrozumieli, że wszystkie choroby zaczynają się w umyśle, które później znajdują odzwierciedlenie w naszych komórkach.
KIEDY KARMIMY UMYSŁ KARMIMY CIAŁO
 
Im bardziej  pozytywne i zdrowe nastawienie do własnych problemów, tym lepsze nasze zdrowie.
Według medycyny wschodu ludzkie emocje można podzielić na 7 kategorii: radość, gniew, rozpamiętywanie, smutek, lęk, zaskoczenie, melancholia i zaliczyć je do wewnętrznych czynników wywołujących choroby. Każdy nadmierny wybuch może mieć wpływ na zdrowie
( gniew ma wpływ na wątrobę, smutek płuca, lęk nerki, niepokój śledzionę,  nadmiar radości i stres serce). Ogniwem, które łącze zdrowie fizyczne i umysłowe jest energia qi
 
Ciało człowieka ma ograniczenia, aby funkcjonowało prawidłowo i pozostawało w dobrym stanie przez całe życie potrzebuje odpowiedniej troski, wystarczającej ilości snu i odpoczynku, aby zrównoważyć okresy pracy. Lekceważenie tej prawdy prowadzi do dużych problemów zdrowotnych. Aby utrzymać odporność na wysokim poziomie codziennie potrzebujemy odpowiedniej ilości snu i odpoczynku. Sen łagodzi stres i depresję, poprawia wydajność naszej pracy i nastrój. Należy pamiętać o odpowiedniej ilości snu nadmiar jest równie szkodliwy co niedobór snu.   Największym naszym bogactwem jest zdrowie.
 
We wszechświecie nie istnieje coś takiego jak perfekcja, nie wszyscy będziemy zdrowi, piękni i bogaci, ale każdy powinien szukać swojego szczęścia nie na zewnątrz lecz wewnątrz.
Szczęście jest głównie sprawą naszych własnych odczuć na nasz temat, poczucie własnej wartości.