Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

MASAŻ BAŃKĄ CHIŃSKĄ

08 sierpień 2017

MASAŻ BAŃKĄ CHIŃSKĄ
 
Czym jest bańka chińska?
 
Bańka chińska jest jedną z odmian tzw. bańki zimnej czy też próżniowej, która działa na zasadzie zasysania tkanki pod ciśnieniem. Najczęściej spotyka się gumowe bańki jednak na rynku znajdziemy również takie, które wykonane są ze szkła i bambusa. Każde z nich charakteryzują się okrągłym kształtem i oczywiście zaokrąglonymi brzegami, dzięki czemu z łatwością dają się zassać na skórze.
Metodykę zabiegu zaczerpnięto z medycyny ludowej, której głównym kierunkiem wykorzystania baniek było leczenie przeziębień, grypy na zasadzie zwiększania odporności organizmu. Z czasem zaczęto stosować je w przypadkach dolegliwości mięśniowych, bólów kręgosłupa oraz walki z cellulitem.
Zastosowanie bańki chińskiej w lecznictwie:
Masaż bańką chińską jest masażem relaksacyjno-leczniczym. Wykorzystuje się go w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego, które niesie za sobą wiele dolegliwości bólowych, a w tym: bóle kręgosłupa, bóle na tle korzeniowym poprzez ucisk mięśnia na nerw itp. Przed rozpoczęciem masażu bańką chińską w celu leczniczym, należy upewnić się czy aby na pewno źródłem bólu jest napięcie mięśniowe. 
 
Masaż bańkami chińskimi w celach leczniczych możemy wykorzystać w:
– bólach kręgosłupa (mięśniowo-pochodnych)
– dolegliwościach mięśniowych
– dolegliwościach płucnych
– problemach ukrwienia danej okolicy
 
Zastosowanie bańki chińskiej w kosmetologii:
Bańkę chińską stosuje się głównie jako nieinwazyjną metodę walki z cellulitem. Warto jednak pamiętać, że bańki nie są złotym środkiem na cellulit i inne wady kosmetyczne. Jeśli nie będziemy ćwiczyć, zdrowo się odżywiać, spożywać dużej ilości wody nie przyniosą one długotrwałego efektu, jak z resztą każdy z zabiegów. Masaż bańką chińską to zabieg dla osób, które dbają o swoje ciało, a walka samymi kremami, balsamami nie przynosi efektu.
Stosowanie bańki chińskiej w kosmetologii zaleca się przy:
usuwaniu cellulitu
zmniejszenia wyrazistości rozstępów
modelowaniu sylwetki
poprawy krążenia
odżywienia tkanek
 
Metodyka zabiegu:
1) Przed przystąpieniem do masażu bańką chińską dobrze jest przemyć daną okolicę. Oczyszczoną i osuszaną partię należy natłuścić przy użyciu oliwki. Można też, w zależności od celu w jakim wykonujemy masaż dodać środki antycellulitowe.
2) W tym czasie bańki warto jest podgrzać. Prostym sposobem jest zanurzenie ich w całości w ciepłej wodzie (około 40 °C). Po wyciągnięciu z wody należy szybko ją osuszyć.
3) Bańkę przed przyłożeniem należy opróżnić z powietrza. Górną jej część przyciskamy obydwoma kciukami, a podstawę dociskamy pozostałymi palcami. Tak uformowaną bańkę przykładamy do okolicy zabiegowej i puszczamy. Powinna ona zassać fałd skórny i przyczepić się do ciała.
4) Masaż każdej okolicy powinien być wykonywany ruchami powolnymi i okrężnymi w kierunku dosercowym.
5) Kończąc zabieg, odsysamy bańkę wkładając do niej delikatnie palec.
6) Warto jest po zakończonym masażu bańką, przemasować daną okolicę ręcznie przez około 5-10 minut.
Tak wykonany masaż bańką chińską powinien trwać 15-30 minut. Należy go powtarzać co 2-3 dni. Seria powinna zawierać 10-12 zabiegów. Pierwszy masaż z wykorzystaniem baniek chińskich może być bolesny dlatego należy rozpoczynać serię masaży od mniejszych baniek i stopniować ich wielkość w kolejnych zabiegach.
 
Przeciwwskazania do masażu bańką chińską:
– gorączka
– nowotwór
– padaczka (przeciwwskazanie względne)
– stwardnienie rozsiane – okres rzutu choroby
– zmiany troficzne skóry
– popękane naczynka
– żylaki, stany zapalne żył
– wady serca i jego choroby
– nieleczone nadciśnienie tętnicze
– miesiączka
– ciąża
– wiek po 80 r.ż.