Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

TAPING SZTYWNY

16 sierpień 2017

TAPING SZTYWNY
 
Taping sztywny
 
 
Taping sztywny zwany inaczej tapingiem twardym z powodzeniem stosowany jest od wielu lat zwłaszcza w sporcie. Metoda polega plastrowaniu stawu lub struktury anatomicznej z użyciem specjalnej taśmy z angielskiego nazwanej „tejpem”. W przeciwieństwie do Kinesjotejpingu wcześniej opisywanego na naszym blogu taśma ta nie jest rozciągliwa, za to w 100% wyprodukowana jest z bawełny, która pokryta z jednej strony jest specjalnym klejem na bazie cynku dzięki czemu jest hipoalergiczny. Klej ten równomiernie pokrywa jedną stronę plastra dzięki czemu pozwala na tworzenie wielu ściśle przylegających do siebie warstw.
Aplikacja plastra wymaga jednak wprawy i doświadczenia, gdyż źle założony tejp może drażnić skórę (poprzez zagięcia/załamania)  lub zbyt mocno naciągnięty uciskać naczynia krwionośne prowadząc do ischemii.
Twardy taping poprzez zastosowanie nierozciągliwego plastra wpływa na poprawę stabilizacji stawu, dlatego też wykorzystywany jest po urazach, kiedy wydolność stabilizatorów jeszcze jest ograniczona oraz jako profilaktyka urazów, aby zabezpieczyć staw przed uszkodzeniem. Aplikacja sztywnym plastrem pozwala także na kontrolę zakresu ruchu, co jest istotne po uszkodzeniu struktur stawu. Plaster pozwala na pracę stawu w bezpiecznym zakresie, zabezpiecza przed pogłębianiem urazu poprzez odciążenie mięśnia.
Równie ważnym aspektem tapingu sztywnego jest to, iż zmienia on kierunek działania siły mięśnia, co wykorzystuje się przy stanach przeciążeniowych (kolano skoczka, łokieć tenisisty/golfisty czy przeciążenia w obrębie nadgarstka). Plaster pozwala na ochronę bolesnego i przeciążonego miejsca, kierując siłę w innym kierunku. Podstawowa zasada stosowania tapingu sztywnego w sporcie mówi, iż taping ma za zadanie poprawić komfort i możliwości zawodnika oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe.
Stosowany jest także po urazie jako zabezpieczenie, zamiast stabilizatora lub jako forma profilaktyki i przeciwdziałanie kontuzji. W przypadku sportowców którzy mają tendencje do powtarzających się urazów lub u takich gdzie ryzyko wystąpienia jest większe stosuję taping stosuję się także przed treningiem.
 
 
Wskazania do sztywnego tejpingu:
 
- skręcenia zwichnięcia
- niestabilność stawu
- zapalenie ścięgien
- przeciążenia stawów więzadeł
- specyficzne urazy w obrębie stawów, więzadeł, mięśni
 
Przeciwwskazania do tejpingu:
 
- duże rany
- urazy naczyniowe
- rozległe krwiaki
- zerwanie ścięgien
- uszkodzenia chrząstki stawowej