Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

ZASTOSOWANIE ROLKI REHABILITACYJNEJ W FIZJOTERAPII

26 lipiec 2017

ZASTOSOWANIE ROLKI REHABILITACYJNEJ W FIZJOTERAPII
Zastosowanie rolki rehabilitacyjnej w fizjoterapii
 
W raz z rozwojem terapii manualnej oraz wiedzy na temat powięzi i jej funkcji jaką jest przenoszenie i absorpcja sił,  stanowi ona również drogę przesyłania informacji (jest autonomicznym przetwornikiem), rolka rehabilitacyjna znalazła zastosowanie jako środek wspomagający leczenie. Często wykorzystywana jest przez  terapeutów manualnych jako pomoc w skuteczności terapii, ponieważ pozwala na odzyskanie prawidłowej sprężystości powięzi oraz zwiększenie jej uwodnienia. Zazwyczaj terapeuta  uczy pacjenta jak należy korzystać z rolki rehabilitacyjnej, ponieważ to pacjent wykonując odpowiednie ćwiczenie na rolce może sam w domowym zaciszu wykonywać techniki autorozluźniania  mięśniowo- powięziowego. Często rolka znajduje zastosowanie jako przedmiot diagnostyczny umożliwiającym terapeucie lub pacjentowi na odnalezienie miejsc o zwiększonym napięciu lub ograniczonej przesuwalności powięzi względem mięsni.
 
Jak prawidłowo korzystać z rolki rehabilitacyjnej
 
Rolkę można stosować w każdym wieku, oczywiście biorąc pod uwagę ogólny stan zdrowia lub ewentualne przeciwwskazania.  Istotą prawidłowego korzystania z rolki,  jest uzyskanie odpowiedniego instruktażu od specjalisty (terapeuty), który dobierze odpowiednie ćwiczenie do naszej dolegliwości. Ponieważ powięź zbudowana jest z cząsteczek związanych z wodą to podczas rolowania dochodzi do wypychania wody, przypominając wyciskanie z gąbki wody, natomiast gdy nacisk na powięź zmniejszy się dochodzi do ponownego napływu płynu. W miejscu gdzie powięź jest mniej elastyczna, po wykonaniu rolowania dochodzi do lepszego uwodnienia oraz stymulacji proprioreceptorów. Jeżeli po zastosowaniu rolki dolegliwości się zmniejszą to ćwiczenia prowadzone są w dobrym kierunku. Samo rolowanie powinno być wykonywane powoli ( zaleca się 2,5 cm na sekundę). Jeżeli w trakcie rolowania odnajdzie się miejsca o zwiększonej bolesności, przykurczone należy w tedy zatrzymać sir w tym miejscu na kilka sekund i maksymalnie się rozluźnić . W początkowej fazie można odczuwać przyjemne rozluźnienie mięśnia, a po upływie ok. 30 sekund ból wraz z dyskomfortem zacznie się stopniowo zmniejszać. Nigdy nie rolujemy struktur kostnych. Po ćwiczeniach wykonywanych na rolce, można czuć się obolałym  i bardziej wrażliwy w miejscu zastosowania rolki.  Dlatego warto pamiętać o tym aby zbyt często nie rolować  i przed kolejnym rolowaniem tych samych miejsc należy odczekać  24-48 godzin.
 
Rodzaje rolek 
 
Na rynku występuję duży wybór rolek rehabilitacyjnych a ich kształt określa rodzaj pracy jaką można na niej wykonać.  Rolki gładkie znalazły zastosowanie w rozluźnianiu i utrzymywaniu prawidłowego nawodnienia powięzi. Stosują ją zarówno terapeuci w pracy jak i osoby które uprawiają sport. Natomiast rolki karbowane wykorzystane są  w sporcie ponieważ dzięki  swojej budowie docierają głębiej do tkanek i oddziałowują w większym stopniu na mięsnie. Praca na rolce karbowanej doprowadza do zwiększenia krążenia krwi, co przekłada się na zwiększenie wydalanie toksyn. Niestety ich kształt powoduje że nie mogą być stosowanie na kręgosłup. W  prawidłowym doborze rolki powinno skorzystać się z rady specjalisty.
 
 
Przeciwwskazania 
 
w złamaniach
w  ostrych stanach zapalnych np w. RZS
osteoporoza
nadwrażliwość skóry 
zaawansowana cukrzyca
tętniak
nowotwory
 w przerwaniach ciągłości tkanek
w miejscu śiwżych nacięc chirurgicznych
w stanach gorączkowych
infekcje organizmu lub w miejscu wykonywania masażu