Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

JAK POWINNIŚMY SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA PIERWSZĄ WIZYTĘ U FIZJOTERAPEUTY ?

17 sierpień 2018

JAK POWINNIŚMY SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA PIERWSZĄ WIZYTĘ U FIZJOTERAPEUTY ?
Jak powinniśmy przygotować się na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty?
 
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty jest niezwykle ważna, ponieważ jest to moment, w którym fizjoterapeuta poznaje sie z pacjentem. Pewne przygotowanie do tego spotkania ułatwi i przyspieszy proces diagnostyczny, jednocześnie nie powodując tym samym dodatkowego stresu czy skrepowania u pacjenta.
1) PUNKTUALNOŚĆ
Punktualność jest ważna, ponieważ po nas jest kolejny pacjent i każde spoźnienie powoduje kolejne opóźnienia, które natomiast skutkują przesunięcia w całym grafiku. Wówczas gdy na wizycie nie możemy sie pojawić, swoją nieobecność powinniśmy odpowiednio wczesniej zgłosić.
2) WYGODNA, KOMFORTOWA ODZIEŻ
Na wizytę u fizjoterapeuty powinniśmy założyć strój sportowy, wygodny, który nie ogranicza naszych ruchów, nie wykluczamy także potrzeby rozebrania się do bielizny.
3) WYNIKI BADAŃ
Jeżeli posiadamy badania obrazowe typu RTG, USG, rezonans magnetyczny, historie chorób, wypisy ze szpitala, należy je ze sobą zabrać, ponieważ mogą one być pomocne w postawieniu diagnozy i dalszej terapii. Fizjoterapeuta im więcej otrzyma od nas informacji tym szerszy będzie miał obraz choroby, co ułatwi mu właściwą diagostykę. 
4) HIGIENA OSOBISTA
Na koncentrację fizjoterapeuty, a zatem i efektywności zabiegu, wpływają również takie czynniki jak na przykład zapach. Dlatego uprzejmie poleca się przychodzić na zabiegi, przestrzegając podstawowych zasad higieny osobistej.
5) WSPÓŁPRACA I KONCENTRACJA
Równie dobrze jak fizjoterapeuta musimy byc zainteresowani swoim leczeniem. Ciągłe spoglądanie na telefon czy odbieranie go podczas terapii nie powoduje większej efektywności i motywacji fizjoterapeuty do pracy
6) DOBRY POCZĄTEK TERAPII TO DOBRZE ZEBRANY WYWIAD
Fizjoterapeuta może zadawać pytania z różnych dziedzin życia, ponieważ nie mogą one dotyczyc tylko bólu, który jest powodem wizyty, ale równiez moga dotyczyć: wzdęć, wypróżniania oraz higieny życia emocjonalnego np. stres, depresje, nerwice.
7) NATĘŻENIE I CHARAKTER BÓLU 
Skoncentrujmy się na bólu, to znaczy: może on wystepować ze zmianą charakteru i w zmienionym natężeniu. Dobrze jest przyjąć dziesięcio stopniową skalę, która pomoże monitorować ile bólu "odeszło" po wykonaniu danej techniki, wtedy to fizjoterapeuta podąża "tropem popraw" i dostosowuje leczenie do punktów wyznaczonej skali bólu, co prowadzi do trafniejszej diagnozy i postepowania fizjoterapeutycznego.
8) CO NA DRUGI DZIEŃ?
Pamiętajmy, aby wysłuchac fizjoterapeuty o możliwościach reakcji organizmu na drugi dzień po zastosowanej terapii. Częstą reakcją jest wrażliwość na ucisk, gdzie czasem można spotkac się z siniakami, w zależności pd skłonności ich nabywania.
 
Podsumowując, nalezy pamiętać, że to co wykona fizjoterapeuta to otwarcie pewnej drogi dla Twojego organizmu. Po terapii powinniśmy stosować się do zaleceń terapeuty( np. regularne ćwiczenia),  aby nie zniweczyć wykonanej pracy. Pamiętaj Twoje zdrowie leży w dużej mierze w Twoich rękach.