Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

ZASTOSOWANIE MASAŻU FUNKCYJNEGO I POPRZECZNEGO W REHABILITACJI SPORTOWEJ

25 czerwiec 2017

ZASTOSOWANIE MASAŻU FUNKCYJNEGO I POPRZECZNEGO W REHABILITACJI SPORTOWEJ
Zastosowanie masażu funkcyjnego i poprzecznego w rehabilitacji sportowej
 
Zarówno masaż funkcyjny jak i poprzeczny często zostaje wykorzystywany przez terapeutów jako sposób leczenia w szeroko pojętej terapii manualnej. Jeżeli sportowiec ulega urazowi, który kończy się się złamaniem, często przez określony czas pozostaje w unieruchomieniu. Skutkiem takiego unieruchomienia są przykurcze mięśniowe, powodujące ograniczenia ruchomości w danym stawie i towarzyszący temu ból. Sportowcy lub osoby uprawiające sport amatorsko spotykają się również z problemem dysfunkcji, wynikających z przeciążeń mięśni czy stawów. W wyżej wymienionych problemach terapeuci często korzystają właśnie z masażu funkcyjnego lub poprzecznego, który to przynosi oczekiwane korzyści w leczeniu i usprawnianiu pacjenta.
 
Na czym polega masaż funkcyjny:
Technika masażu funkcyjnego polega na masażu (odpowiednim ucisku na danym mięśniu), który jednocześnie zostaje połączony ze stretchingiem masowanego mięśnia, co wiąże się z ruchem w danym stawie. Ruch w stawie jest wykonywany tylko i wyłącznie przez ręce terapeuty, pacjent nie powinien pomagać podczas tego ruchu. Terapeuta wykonuje odpowiedni nacisk przez dłoń lub palce na mięsień lub ścięgno, a następnie bez pomocy pacjenta wykonuje ruch, za który jest odpowiedzialna dana struktura. Ucisk powinien być tak kierowany, żeby podczas ruchu przykurczone struktury przesuwały się pod uciskającymi go dłońmi lub palcami, co ma na celu rozciągnięcie mięśnia i jego rozluźnienie, odprężenie. W trakcie masażu funkcyjnego terapeuta przez ruch, oddala przyczepy mięśniowe powodując rozciągnięcie mięśnia. Aby masaż był bardziej skuteczny terapeuta może polecić pacjentowi aby w trakcie wykonywania ruchu, starał się wykonać napięcie antagonistów, co ma na celu jeszcze bardziej rozluźnić masowane struktury. Aby jednak pacjent potrafił wykonać prawidłowe napięcie, rolą terapeuty jest wcześniejszy instruktaż jak należy to wykonać, do tego będzie dobra współpraca między pacjentem a terapeuta. Głównym celem masażu funkcyjnego jest uzyskanie prawidłowego ruchu w danym stawie przez przywrócenie prawidłowej długości mięśnia.
 
Przeciwwskazania do masażu funkcyjnego
● Wysoka temperatura ciała (>38°C)
● Zmiany skórne
● Nowotwory
● Krwotoki lub możliwość ich wystąpienia
● Hemofilia
● Żylaki
● Skaza naczyniowa
● Nadciśnienie (niewyrównane farmakologicznie)
● Miażdżyca
● Wszelkie stany zapalne (RZS w okresie zaostrzenia choroby)
● Choroby o podłożu bakteryjnym, wirusowym i pasożytniczym
 
Masaż poprzeczny 
Jeżeli nasze struktury ulegną mechanicznemu uszkodzeniu to w wyniku unieruchomienia podczas procesu gojenia uszkodzonych mięśni, ścięgien i więzadeł dochodzi do niefizjologicznego zrostu włókien kolagenowych. Zrosty te mogą prowadzić miedzy innym do ograniczeń ruchu w danym stawie, a tym samym utrudniać przepływ krwi i doprowadzać do stanów zapalnych wywołując tym samym ból. Zadaniem masażu poprzecznego jest przywrócić prawidłowy przebieg uszkodzonych włókien kolagenowych, uelastycznić je aby w przyszłości zapobiec ponownemu zerwaniu włókien. Technika stosowana w masażu poprzecznym przez terapeutę, polega na głębokim masażu wykonywanym w poprzek przebiegu włókien mięśniowych, więzadeł i ścięgien.

Przeciwwskazania do masażu poprzecznego
 zapalenia bakteryjne 
 kostnienia i zwapnienia tkanek miękkich 
 choroby reumatyczne (arthritis)