Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

WPŁYW STRESU NA ORGANIZM CZŁOWIEKA

25 luty 2019

WPŁYW STRESU NA ORGANIZM CZŁOWIEKA
Wpływ stresu na organizm człowieka 
 
Stres- jest to reakcja na różnice między wymaganiami rzeczywistymi, które napływają z otoczenia, a tym, na co nasz organizm i nasza psychika są gotowe .
Typowe stresory:
 śmierć współmałżonka, rozwód, ślub, utrata pracy, reorganizacja przedsiębiorstw, zmiana pracy, zmiana godzin lub warunków pracy, urlop, święta, choroba, egzaminy itd.
Negatywne skutki wywołane stresem :
·zwiększenie podatności na zakażenia wirusowe,
·  spotęgowanie procesu odkładania się blaszek miażdżycowych prowadzące do arteriosklerozy i nadkrzepliwości powodującej zawał mięśnia sercowego,
· przyspieszanie początku cukrzycy typu I i rozwoju cukrzycy typu II
· u astmatyków - pogorszenie się ich stanu albo wyzwolenie ataków astmy,
· Stres może również prowadzić do owrzodzenia układu trawiennego, wywołując symptomy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i zapalenia jelit. Nawet sam mózg odczuwa długofalowe negatywne skutki przedłużającego się stresu. Jednym z nich jest uszkodzenie hipokampa, a zatem upośledzenie pamięci. obniżenie odporności organizmu do poziomu, w którym następuje gwałtowne przyspieszenie przerzutów raka
 
Jednym ze skutków oddziaływania stresu na zdrowie jest także migrena. Objawia się poprzez silne i pulsacyjne bóle głowy. Migrena jest uciążliwym bólem. Osoby na nią cierpiące nawet przez kilka dni czują się tak źle, że nie potrafią wykonywać najprostszych czynności. Co gorsze, bóle głowy w postaci migreny są bardzo trudne do zwalczenia. W większości przypadków za migrenę odpowiedzialny jest nadmierny stres.
 
Stres w znaczący sposób obciąża także ludzkie serce. W wyniku jego działania mechanizmy chroniące organizm przed powstawaniem zakrzepów posiadają obniżony poziom. Stres jest odpowiedzialny za produkcję adrenaliny i noradrenaliny, które występując w organizmie podnoszą jego ciśnienie tętnicze. Stres zatem odpowiedzialny jest za wzrost ryzyka związanego z zawałami serca.
Kumulujący się stres jest przyczyną pojawiających się problemów ze snem. Najczęściej sytuacja ta objawia się poprzez trudności z zasypianiem, płytki sen i częste budzenie się w nocy. W wyniku tego długotrwały stres może przyczyniać się do chronicznego zmęczenia organizmu.
Chroniczne działanie stresu znacznie obniża ogólne samopoczucie człowieka. W tym okresie jesteśmy nie tylko zmęczeni, ale także poddenerwowani i drażliwi. Spadek nastroju związany ze stresem objawia się również trudnościami z koncentracją.
Aby nie doświadczać negatywnego wpływu stresu na zdrowie, należy walczyć z nim już wcześniej. Dobrym sposobem rozładowania stresu może być wysiłek fizyczny w postaci np. sportu. Pozwala on nie tylko rozładować napięcie i nabrać dystansu do spraw codziennych, ale sprzyja także wydzielaniu endorfin – hormonów szczęścia. Sposobem na relaks są także spacery, joga czy medytacje. Ważne jest również rozwijanie zainteresowań, czy hobby które pozwalają nam oderwać się od zmartwień i problemów.