Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

TENS

14 kwiecień 2016

Zabieg dostępny w naszej klinice

TENS
TENS - PRZEZ SKÓRNA STYMULACJA ELEKTRYCZNA NERWÓW
 
Zwalczanie bólu przy pomocy prądów TENS jest bardzo popularne.                                            
Jest to metoda elektroterapii oparta na tzw "teorii bramki kontrolnej". Teorie tą  opracowali w latach sześćdziesiątych  Patrick Wall i Roalnd Malzack. Z teori tej wynika, że stymulacja grubych i średnio- grubych włókien nerwowych powoduje hamowanie aktywności cienkich włókien nerwowych.
Metoda elektrotymulacji prądami TENS jest metodą nieinwazyjną elektrody umieszczamy na skórze. Jest to metoda bardzo bezpieczna. Oparta na działaniu prądu zmiennego. Pacjent podczas zabiegu odczówa przyjemne mrowienie.
Podział prądów TENS według Geralda Lampe:
•TENS TRADYCYJNY jest to ciągły nie przerwany łańcuch impulsów o krótkim czasie trwania i niskiej amplitudzie (natężeniu). Amplituda jest subiektywnym parametrem i powinna być tak dostosowana, aby pacjent odczówał komfortowe wrażenia mrowienia bez skurczu mięśni. Niektórzy badacze uważją, iż jest to metoda na tyle bezpieczna, że może być stosowana bez ryzyka nawet do kilku godzin. 
•TENS niskiej częstotliwośći, działanie tego rodzaju prądu przypomina akupunkturę Natężenie najwyżej tolerowane przez pacjenta powoduje widoczne skurcze mięśni. Metoda ta wspomaga wydzielane endorfin, co tłumaczy dłuższy czas zmiejszenia odczuć bólowych.
•TENS burst, bardzo podobny do wcześniejszego sposobu apllikacji. Plega na dwóch "wybuchach" impulsów na sekunę. W tej metodzie natężenie konieczne do uzyskania widocznych skurczów jest większe niż w TENSie typu burst. W związku z wydzielaniem endorfin efekty leczenia utrzymują się około czterech godzin.
•TENS " Hi-Fi" podobny w charakterze do tradycyjnego TENS-u powoduje skurcze tężcowe oraz znieczulenia po ok 15 minutach
•TENS modulowany, charakteryzuje się tym , że jeden z parametrów np. częstotliwość  są mudulowane (zmienne) wywołuje to wrażenie masażu.
Wskazaniem do stosowania prądów typu TENS są zespoły bólowe, które można podzielić na bóle ostre i chroniczne. Aktywność symptomów decyduje o tym jaki typ TENS stosujemu w stymulacji.
Prądy TENS stosujemy w:
-bólach pooperacyjnych
-bólach kręgosłupa
-artrozy
-deaferencje ( bóle powstające w wyniku odcięcia bodźców danego narządu)
-neuralgie
-bóle fantomowe
-bóle naczyniowe
- bóle głowy
- bolesne miesiączki
- urazy sportowe
 
Przeciwwskazania bezwzględne:
 
- pacjenci z rozrusznikiem serca
- ciąża
- nowotwór ( do 5 lat od wyleczenia)
 
Przeciwwskazania względne:
-choroby serca
- epilepsja
-na oczy, skutek nieznany,
-ubytki skóry