Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

NADERWANIE ŚCIĘGNA ACHILLESA

02 luty 2017

NADERWANIE ŚCIĘGNA ACHILLESA
Naderwanie Ścięgna Achillesa
 
 
Ścięgno Achillesa tworzą dwa mięśnie, budujące łydkę : mięsień brzuchaty i mięsień płaszczkowaty. Ścięgno Achillesa łączy się ze stopą w okolicach guza piętowego. Pozwala nam to stawać na palcach, zginać stopy, unosić je i opuszczać podczas stawiania każdego kroku. Jest to największe ścięgno narządu ruchu. Ścięgno Achillesa jest narażone na przeciążenia, łatwo ulega kontuzjom np. podczas szybkiego zerwania się do biegu czy intensywnego treningu. Na urazy Achillesa narażeni są sportowcy (biegacze, lekkoatleci).  Ćwiczenia wykonywane bez odpowiedniej rozgrzewki często prowokują uszkodzenia ścięgna. Wraz z upływającym czasem pogarsza się ukrwienie tzw. struktury mięśniowo-ścięgnistej, jest ona słabsza i łatwo się niszczy.
 
Naderwanie ścięgna Achillesa
 
Naderwanie ścięgna to częściowe rozerwanie części włókien ścięgnistych łączących mięsień z kością. Najczęstszą przyczyną są nadmierne przeciążenia ścięgna, zbyt duża intensywność, gwałtowność ćwiczeń. Ścięgno to włókno kolagenowe, które stanowi przedłużenie mięśnia, w związku z tym  objawy jego naderwania są podobne do objawów naderwania mięśnia (stan zapalny, ból i opuchlizna). Pojawia się także zasinienie.
 
Do diagnostyki urazu zwykle wystarcza wykonanie USG, z reguły nie jest konieczny zabieg operacyjny. Prowadzone jest leczenie zachowawcze czyli założenie opatrunku gipsowego na 6 tygodni lub tzw. ortezy. Następnie niezbędna rehabilitacja. W naszej Klinice oferujemy kompleksową opiekę fizjoterapeutyczną. Podstawą przebiegu toku leczenia jest terapia manualna mająca na celu zniwelowanie ograniczeń ruchowych oraz  funkcjonalne usprawnienie pacjenta, dopełnieniem terapii jest trening medyczny ukierunkowany na nauczenie pacjenta samodzielnego wykonywania ćwiczeń w domu. W proces kompleksowego leczenia wchodzą również zabiegi z zakresu fizykoterapii np. głęboka oscylacja, bodyflow ( działające pobudzająco na naczynia włosowate  układu limfatycznego i krwionośnego), elektroterapia i inne.
 
Poza tradycyjnymi metodami leczenia w naszej Klinice stosuje się metodę leczenia osoczem bogatopłytkowym.
 
W naderwane ścięgno lekarz wstrzykuje osocze z czynnikami wzrostu otrzymane z własnej krwi pacjenta (po uprzednim odwirowaniu). Głównym celem tego zabiegu jest przyspieszenie procesu gojenia tkanki, struktury. Zaletą zabiegu jest fakt, że osocze jest substancją naturalną dla organizmu, biologiczną... w związku z tym podanie osocza jest zabiegiem bardzo bezpiecznym, a sama metodyka podania jest mało skomplikowana. Cała procedura dla dodatkowego bezpieczeństwa poprzedzona jest wywiadem lekarskim oraz fizjoterapeutycznym. Terapeuci w Klinice bezpośrednia przed podaniem osocza sprawdzają za pomocą badania USG stan ścięgna.
 
Więcej na temat terapii osoczem na naszym blogu pod adresem: http://www.klinikasolar.pl/blog-klinika/main/post/osocze_bogatoplytkowe