Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

MAGNETOTERAPIA

09 czerwiec 2016

Fizykoterapia w naszej Klinice

MAGNETOTERAPIA
Magnetoterapia
 
Już w starożytności interesowano się wpływem  pola magnetycznego na organizm człowieka, a jego lecznicze działanie jako pierwszy opisał sam Hipokrates. Prowadzone badania w ostatnich latach wykazały, że działanie pola magnetycznego powoduje przemieszczanie się jonów znajdujących się w komórkach, powodując hiperpolaryzację błony komórkowej a tym samym powoduję to przyśpieszenie przemiany materii głównie podczas zachodzących procesów energetycznych.  Odgrywa to dużą rolę na zwiększenie możliwości wykorzystania tlenu przez  komórkę. 
Charakterystyka pola magnetycznego małej częstotliwości
 
Wytwarzanie pola magnetycznego związane jest z poruszaniem się w sposób uporządkowany ładunków elektrycznych, występuje ono wokół dowolnego przewodnika z prądem , bez względu na materiał z  jakiego jest wykonany i rodzaj jego przewodnictwa. W celach leczniczych stosowane są impulsowe pola magnetyczne o częstotliwości do 60Hz. Podobnie jak w leczeniu prądami tak samo w przypadku magnetoterapii korzysta się  z impulsów różnych kształtach (prostokątnym, trójkątnym, trapezowym i sinusoidalnym -ich kształt zależy od rodzaju schorzenia). Na przykład w bólach stawu barkowego, łokciowego  czy stawów nadgarstkowych i stawów ręki wykorzystywany jest prostokątny rodzaj pola, natomiast przy opóźnionym zroście kostnym wybierany jest trójkątny rodzaj pola.
 
 Cechami charakterystycznymi pola magnetycznego małej częstotliwości jest to, że
- stymulację mogą być wykonywane przez ubranie, gips, bandaże ip.
- działa efektywne zarówno na tkankę łączną i kostną
- równomiernie wnika we wszystkie tkanki ciała
- metal nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu
- jest zabiegiem nietermicznym
 
Biologiczne efekty stosowania pola magnetycznego
Pole magnetyczne wyróżnia się od innych zabiegów tym że, przenika przez wszystkie struktury ustroju, a nie tak jak inne postacie energii, które to są pochłaniane przez tkanki tylko do pewnej głębokości. Pole magnetyczne powoduje usprawnienie krążenia obwodowego krwi ( przyśpiesza rozwój krążenia obocznego w uszkodzonej tkance), pobudza procesy oddychania komórkowego i regeneracji tkankowej oraz skraca czas gojenia się zmian troficznych na skórze. Najprościej mówiąc przyczynia się do lepszego zaopatrzenia tkanek w tlen i efektywniejsze jego wykorzystanie. Gdy mamy do czynienia z utrudnionym zrostem kostnym działanie pola działa korzystnie na powstanie kostniny, przyśpiesza również resorpcję krwiaków oraz obrzęków pourazowych, powodując szybszą wymianę jonów, wywołując tym samym reakcje biochemiczne i reakcje z udziałem enzymów i hormonów, działa przeciwzapalnie.
Pole magnetyczne dzięki swoim właściwością można stosować w dłuższym okresie bez jego negatywnych następstw dla pacjenta. Średni czas zabiegu wynosi ok. 15 minut. Na początku serii należy wykonywać je codziennie, a w późniejszym czasie co drugi dzień.
 
Przeciwwskazania obejmują
- infekcje pochodzenia wirusowego, bakteryjnego i wirusowego
- nowotwory
- obecność elektronicznych implantów np. rozrusznika serca
- zarostowo-zakrzepowe zapalenie żył
- ciąża
 
W naszej klinice pole magnetyczne niskiej częstotliwości stosowane jest m.in.
- w złamaniach
- urazach mięśni, ścięgien, więzadeł i stawów
- neuralgie( np. rwa kulszowa)
- nerwobóle
- wzmożone napięcie mięśni
- zaburzeniach krążenia obwodowego
- ostrych i przewlekłych zapaleniach oskrzeli i zatok
- bólach głowy
- osteoporozie
- chorobach zwyrodnieniowych stawów kończyn i stawów kręgosłupa