Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

WYSIŁKOWE NIETRZYMANIE MOCZU

06 wrzesień 2017

WYSIŁKOWE NIETRZYMANIE MOCZU
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
 
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to objaw polegający na mimowolnym wycieku moczu podczas wysiłku, kichania lub kaszlu, czyli wykonywaniu czynności, które powodują wzrost ciśnienia w brzuchu. W Początkowym etapie mocz gubiony jest przy dużym wysiłku fizycznym, stopniowo jednak nawet chodzenie powoduje jego wyciek. W najcięższych postaciach mocz gubiony jest także w spoczynku.
Istnieją dwa typy wysiłkowego nietrzymania moczu, które często współistnieją:
Anatomiczny – spowodowany przez nadmierną ruchomość okolicy połączenia pęcherza moczowego z cewką moczową pod wpływem obciążenia w wyniku niedostatecznego podparcia przez dno miednicy mniejszej.
Zwieraczowy – spowodowany przez niewydolność mięśnia zwieracza wewnętrznego cewki moczowej.
 
 
 
Wyróżnia się trzy stopnie ciężkości wysiłkowego nietrzymania moczu:
stopień I – popuszczanie moczu tylko pod wpływem dużego wysiłku (dźwiganie, kaszel),
 stopień II – popuszczanie moczu pod wpływem lekkich czynności fizycznych (wstanie, chodzenie),
 stopień III – wyciekanie bezwiedne moczu także w pozycji leżącej.
 
Przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet:
- poród (uszkodzenie tkanek)
- niedobory hormonalne związane z okresem przekwitania
- przebyte operacje cewki moczowej
- radioterapia
- wady wrodzone
- u mężczyzn nietrzymanie moczu zwykle związane jest z chorobami gruczołu krokowego i ich leczeniem chirurgicznym (usunięcie gruczołu krokowego).
 
Symptomy wysiłkowego nietrzymania moczu nasila przewlekłe zakażenie dróg moczowych, otyłość, przewlekły kaszel i duszność (np. u palaczy papierosów). 
 
Profilaktyka wysiłkowego nie trzymania moczu
 
Profilaktyka nietrzymania moczu opiera się głównie na wzmocnieniu mięśni dna miednicy, a tym samym przyroście ich masy, wzroście siły skurczów oraz poprawie napięcia spoczynkowego. W tym celu stosuje się ćwiczenia Kegla. Niezwykle ważnym czynnikiem jest higiena okolic intymnych, która pomoże uniknąć zakażenia dróg moczowych. Uczęszczanie w czasie ciąży do szkoły rodzenia, dzięki której można nabyć odpowiednią wiedzę na temat prawidłowej techniki parcia oraz relaksacji mięśni krocza. Unikanie wstrzymywania wydalania moczu. Powstrzymywanie mikcji sprzyja zakażeniom dróg moczowym. Stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w duże ilości owoców i warzyw zawierających błonnik, który wpłynie na prawidłowy pasaż jelitowy co ułatwi defekację i pozwoli uniknąć zaparć. Spożywanie posiłków powoli, w spokoju, o stałych porach.
 
Leczenie
W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, istnieją metody leczenia zachowawczego takie jak:
- farmakoterapia
- fizykoterapia – za pomocą, której można przyśpieszyć regenerację tkanek miękkich i wspomóc wzrost siły mięśni dna miednicy
- ćwiczenia czyli podstawowa forma leczenia, także biofeedback