Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

PILATES- FORMA REHABILITACJI DLA KAŻDEGO

06 sierpień 2019

PILATES- FORMA REHABILITACJI DLA KAŻDEGO
PILATES- FORMA REHABILITACJI DLA KAŻDEGO
 
Metoda Pilates jest formą ćwiczeń absolutnie wyjątkową, ponieważ może ją ćwiczyć każdy. Przy dostosowaniu się do zasad twórcy tej  metody, ćwiczenia można odpowiednio modyfikować w zależności od stopnia wytrenowania, zakresu ruchu, możliwości a nawet niepełnosprawności. Pilates jest chętnie i z dużym powodzeniem stosowany w rehabilitacji, ponieważ pomaga poprawić zakres ruchu, rozluźnia zbyt napięte mięśnie, wzmacnia osłabione mięśnie, uczy stabilizacji centralnej, odciąża kręgosłup, uczy prawidłowej postawy i odpowiedniego oddechu.
Ćwiczenia zostały opracowane przez Josepha Pilatesa w XX wieku. System swoich ćwiczeń wykorzystywał w pracy z żołnierzami czy tancerzami. Obecnie, ćwiczenia Pilatesa zostały nieco zmodyfikowane na podstawie aktualnej wiedzy z zakresu biomechaniki ruchu czy fizjologii. Jest kilka zasad, za którymi podążanie, sprawi, że trening pilates będzie czystą przyjemnością połączoną z wymiernymi korzyściami dla naszego zdrowia:
•ŚRODKOWANIE: umiejętność włączania do pracy mięśni głębokich, które mają fundamentalne znaczenie dla stabilizacji centralnej.
•ODDECH: umiejętność zastosowania odpowiedniego toru oddychania i dopasowania danego ruchu do oddechu.
•KONCENTRACJA: uświadomienie sobie swojej postawy, położenia ciała w przestrzeni, przepływu ruchu.
•KONTROLA: kontrola wszystkich zasad Pilatesa, kontrola ciała.
•PRECYZJA: w tej metodzie jakość ruchu króluje nad ilością powtórzeń, stosuje się stopniowanie trudności.
•PŁYNNY RUCH: płynne przejścia między ćwiczeniami.
•RUTYNA: powtarzanie ćwiczeń pozwala na osiąganie precyzji na wyższych poziomach, ulepsza wzorce postawy i pozycje ciała.
•BALANS: na wielu płaszczyznach- ciała i umysłu, oddechu, pracy i relaksacji, siły i elastyczności.
•ELONGACJA KRĘGOSŁUPA: nauka ustawienia pozycji neutralnej kręgosłupa i miednicy, odciążenie krążków między kręgowych.
 
Jedynym minusem (a może korzyścią?) metody Pilatesa jest to, iż nie ma możliwości nauczyć się jej z Internetu. Pilates trzeba poczuć na sobie, nauczyć się wdrażać w każde ćwiczenie każdą z zasad. Tylko to zapewni nam, że ćwiczenie pilatesu będzie bezpiecznie absolutnie dla każdego. I tylko wykwalifikowany instruktor pilates potrafi porwać nas w magiczny świat metody Pilates.