Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE - HAMOWANIE ŁYSIENIE

31 marzec 2016

Łysienie

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE - HAMOWANIE ŁYSIENIE
 
            TERAPIA OSOCZEM BOGATOPŁYTKOWYM W HAMOWANIU ŁYSIENIA
 
 
            Terapia osoczem bogatopłytkowym jest przeznaczona do hamowania procesu łysienia zarówno  u mężczyzn jak i kobiet, stymulacji odrostu włosów oraz ich zagęszczania. Według różnych statystyk problem łysienia dotyka prawie 60% kobiet i ponad 80% mężczyzn. W walce z tym problemem stosuje się różne sposoby, począwszy od farmakologii, specjalistycznych maści i suplementów, a skończywszy na transplantacji włosów. Jedną z rewolucyjnych i bardzo skutecznych metod jest terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (Platelet-Rich Plasma, PRP), czyli preparatu uzyskiwanego z własnej krwi pacjenta. Otrzymany produkt jest w 100% biokompatybilny z organizmem pacjenta przez wzgląd na swoją autologiczność.

         Jak twierdzą eksperci mezoterapię z użyciem osocza bogatopłytkowego zaleca się  osobom z różnego typu łysieniem. Terapia wykorzystująca PRP jest szansą dla ludzi, u których stosowanie różnych metod zachowawczych nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.
Skuteczność leczenia nadmiernego wypadania włosów z pomocą PRP potwierdzają liczne badania.

Jak wygląda terapia łysienia osoczem bogatopłytkowym?

Osocze, zwane także koncentratem bogatopłytkowym, otrzymuje się z własnej krwi pacjenta. Chory zostaje poddany znieczuleniu miejscowemu, następnie specjalista pobiera próżniowo krew do probówek, by poddać ją wirowaniu w medycznej wirówce laboratoryjnej. Ów proces ma na celu oddzielenie czerwonych krwinek od osocza oraz jego kilkukrotne zagęszczenie.
Odwirowane osocze zostaje następnie poddane działaniu czynnika aktywującego, co ma na celu uwolnienie z płytek ich zawartości.  Recepturę podaje się podczas zabiegu mezoterapii na skórę głowy – procedura polega na ostrzyknięciu obszarów dotkniętych największym przerzedzeniem włosów. Uwolnione z płytek czynniki wzrostu indukują komórki macierzyste mieszków włosowych do przejścia od stanu uśpienia do stanu aktywnego, co w efekcie przekłada się na stymulację odrastania włosów. Nowe włosy są mocniejsze i wyraźnie gęstsze, jednak na ostateczne rezultaty trzeba poczekać – proces odrostu trwa ok. 3 miesiące. Wzrasta wówczas namnażanie i różnicowanie komórek, wzmaga się unaczynienie. Dzięki temu mieszki włosowe są lepiej odżywione i produkują zdrowsze, mocniejsze włosy.

Bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać zwiększone napięcie skóry głowy w miejscu iniekcji preparatu. Jest to związane ze stopniowym uwalnianiem się z płytek czynników wzrostu i ich intensywnym oddziaływaniem na tkanki.
Specjaliści przeprowadzający terapię z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego zalecają poddanie się serii 3 zabiegów w odstępach 2-miesięcznych  Warto dodać, że leczenie osoczem może być stosowane u osób, u których nie doszło do całkowitego zniszczenia mieszków włosowych – w przeciwnym wypadku nie będzie skuteczne.
 
Zdjęcia przed i po terapii: