Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

JOGURTY ROŚLINNE DLA OSÓB Z NIETOLERANCJĄ LAKTOZY

29 luty 2016

Porada dietetyka

JOGURTY ROŚLINNE DLA OSÓB Z NIETOLERANCJĄ LAKTOZY
DLA OSÓB Z NIETOLERANCJĄ LAKTOZY I NIE TYLKO… JOGURTY ROŚLINNE
 
Wiele osób boryka się z problem nietolerancji laktozy. Zaleca się wówczas eliminację z programu żywieniowego produktów spożywczych będących źródłem tego dwucukru, szczególnie mleka odzwierzęcego i produktów mlecznych na jego bazie m.in. jogurtu, kefiru czy maślanki. Wyłączenie tej cennej grupy produktów spożywczych może wiązać się z niedostateczną podażą m.in. wapnia, stanowiącego podstawową „cegiełkę” budulcową naszych kości. Pewnego rodzaju rozwiązaniem jest uwzględnienie w programie żywieniowym produktów mlecznych roślinnych fortyfikowanych (wzbogacanych) w wapń. Celem urozmaicenia programu żywieniowego oraz utrzymania prawidłowej flory bakteryjnej układu pokarmowego można również wprowadzić produkty mleczne roślinne przygotowane samodzielnie w domu m.in. jogurty roślinne…
 
JOGURT MIGDAŁOWY
Składniki:
Migdały  300 g
Woda 600 g
Bakterie jogurtowe 1 saszetka
Wykonanie:
Migały namoczyć przez 8-10 h w zimnej wodzie, odcedzić. Włożyć do naczynia wraz z wodą, zmiksować na gładką masę, a następnie podgrzać do temp. 40 st. C (termometr kuchenny). Dodać kultury bakterii, dokładnie wymieszać i przełożyć do jogurtownicy lub sterylnego, szczelnego naczynia (garnek, słoik), które należy owinąć pierzyną w celu utrzymania stałej temperatury. Po 6-10 h wstawić jogurtownicę/garnek do lodówki, aby zatrzymać działanie bakterii. Do produkcji następnego jogurtu można użyć kolejnej saszetki z bakteriami lub odłożyć 5 łyżek naszego jogurtu.
 
JOGURT KOKOSOWY
Składniki:
Mleko kokosowe 1 l
Bakterie jogurtowe 1 saszetka
Pektyna 1 opakowanie (ok. 25 g)
Cukier 3 łyżki
Wykonanie:
Mleko kokosowe wymieszać dokładnie z pektyną i cukrem. Masę przelać do garnka i podgrzewać do czasu, aż zgęstnieje. Masę ostudzić do temp. ok. 40 st. C (termometr kuchenny), następnie dodać kultury bakterii i dokładnie wymieszać. Masę przelać do jogurtownicy lub sterylnego, szczelnego naczynia (garnek, słoik), które należy owinąć pierzyną w celu utrzymania stałej temperatury. Po 6-10 h wstawić jogurtownicę/garnek do lodówki, aby zatrzymać działanie bakterii. Do produkcji następnego jogurtu można użyć kolejnej saszetki z bakteriami lub odłożyć 5 łyżek naszego jogurtu.
 
 JOGURT OWSIANY
Składniki:
Całe ziarno owsa/płatki owsiane
Woda
Wykonanie:
Ziarna owsa zalać wodą w szklanej misce tak, aby jej poziom przewyższał ziarna o ok. 1-2 cm i odstawić na 8-10 h, następnie całość dokładnie zblendować. Masę przelać do jogurtownicy lub sterylnego, szczelnego naczynia (garnek, słoik), które należy owinąć pierzyną w celu utrzymania stałej temperatury. Po 1-3 dniach wstawić jogurtownicę/garnek do lodówki, aby zatrzymać działanie bakterii.