Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

HALUKSY

30 listopad 2016

HALUKSY
HALLUKSY
 
Halluks czyli paluch koślawy, to choroba zwyrodnieniowa stawów stopy. Dotycząca głównie kobiet, spowodowania m.in. nadwagą, noszeniem niewłaściwego obuwia czy płaskostopiem. Schorzenie to bardzo utrudnia życie. 
Początkowo deformacja palucha jest mało widoczna i nie boli. Jednak z czasem pojawia się stan zapalny, zaczerwienienie, pieczenie oraz ból. Rozwijają się również inne deformacje w stopie takie jak: poszerzenie całego przedstopia, deformacje innych palców polegające na ich ustawieniu młotkowatym lub szponiastym oraz ogólny nieestetyczny wygląd stopy.
Pod wpływem powstałych zniekształceń w stopie zmienia się jej biomechanika. Pacjent zaczyna nieświadomie nierównomiernie rozkładać ciężar ciała na chorej stopie i paluch staje się niewystarczająco silnym punktem do podparcia w czasie chodu. Co więcej, pogarsza się wytrzymałość struktur stabilizujących stopę; osłabieniu ulegają mięśnie, więzadła oraz inne tkanki miękkie. U niektórych może pojawić się stan zapalny torebki stawowej stawu śródstopno-palcowego palucha (podstawa palucha), obrzęk okolicy, bolesność.. Ruchomość palucha staje się bolesna i ograniczona, co powoduje, że z czasem ból przenosi się na całe przodostopie. Ostatecznie powoduje to problemy dobraniu obuwia, a co za tym idzie problem z poruszaniem się.
 
Leczenie:
 
W tym schorzeniu ważne jest aby jak najszybciej skożystać z pomocy specjalisty gdyż w pierwszym stadium choroby istnieje możliwość jej wyleczenia, a przynajmniej zahamowania jej rozwoju.
 
Leczenie zachowawcze:
 
• dobór odpowiedniego, wygodnego i niskiego obuwia o właściwym rozmiarze,
• fizykoterapię, szczególnie zabiegi jonoforezy, laseroterapii, pola magnetycznego, krioterapii, głębokiej oscylacji oraz ultradźwięków mogą złagodzić miejscowy stan zapalny i zmniejszyć dolegliwości bólowe. 
• kinesiotaping, który za pomocą odpowiedniej aplikacji skoryguje niewłaściwe ułożenie palucha, co spowoduje zmniejszenie bólu, stanu zapalnego i opóźni procesy deformacyjne stopy,
• stosowanie zaopatrzenia ortopedycznego w postaci:
- aparatu lub szyny korekcyjnej – są uniwersalne na obie stopy, pasują do obuwia, jest możliwe stosowanie ich przez całą dobę zarówno w profilaktyce jak i po leczeniu operacyjnym. Opóźniają proces zniekształcania i zmniejszają wystąpienie stanów zapalnych w stopie,
- klinu separacyjnego, który po założeniu zapobiega nachodzeniu palucha na palec drugi, co powoduje zmniejszenie jego koślawości,
- silikonowej osłonki na haluksy w kształcie tunelu, zakładanej na paluch oraz śródstopie. Osłonka zmniejsza ból, gdyż izoluje bolesne miejsca i przyśpiesza gojenie ran na skórze, zapobiega ocieraniu palucha przez obuwie, amortyzuje boczne uderzenia, chroni przed urazami. Można ją stosować pod skarpetkę, jak również do odsłoniętych butów,
- peloty korygującej płaskostopie poprzeczne, która unosi łuk poprzeczny stopy i zapewnia odpowiednie rozłożenie obciążenia w przedniej części stopy.
 
Leczenie operacyjne:
 
Jeśli jednak mimo leczenia zachowawczego deformacje postępują konieczna jest operacja. Zabieg polega na przecięciu kości, ustawieniu jej w odpowiedniej pozycji i ustabilizowaniu przy pomocy płytek lub śrub. Przy większych deformacjach wykonuje się również: osteotomię kości śródstopia lub innych palców, plastykę stawów palców, przecięcie i wydłużenie ścięgien, uwolnienie przykurczów w stawach oraz usunięcie wyrośli kostnych zmian zwyrodnieniowych.