Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu

Klinika Solar

Szczawnica, ul. Zdrojowa 4
600404100

www.klinikasolar.pl

FIBROMIALGIA

27 sierpień 2017

FIBROMIALGIA
FIBROMIALGIA
 
   Terminem fibromialgia (fibromyalgia syndrome – FMS) określana jest niezapalna, reumatyczna choroba tkanek miękkich (mięśni, ścięgien, więzadeł itp.) Zespół bólowy o nieznanej etiologii, charakteryzujący się przewlekłym bólem mięśniowo-stawowym oraz bolesnością w typowych miejscach.
Statystycznie schorzenie to występuje 8 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Choroba najczęściej dotyka osoby w przedziale wiekowym 35-55 lat.
 
Objawy :
uogólniony ból mięśniowo-stawowy,
bolesność typowych miejscach: okolice stawów barkowych i szyi, stawy łokciowe i kolanowe, stawy biodrowe,
zaburzenia snu,
zmęczenie,
odczucie sztywności ciała,
skłonność do lęku i depresji,
zaburzenia wegetatywne w różnym nasileniu.
 
Objawy chorobowe występujące w fibromialgii są najprawdopodobniej wynikiem nieprawidłowego odczuwaniem bólu. Uważa się, że za tą nieprawidłowość odpowiedzialna jest zwiększona pobudliwość struktur przewodzących ból w rdzeniu kręgowym i mózgu.
Schorzenie często mylone jest z zespołem przewlekłego zmęczenia, w którym poza licznymi objawami przypominającymi fibromialgie występuje stan podgorączkowy, powiększenie węzłów chłonnych, ból gardła i wędrujący ból stawów, nie stwierdza się natomiast odpowiedniej liczby tkliwych punktów uciskowych. 
 
Leczenie:
Terapia ze względu na różnorodne objawy i ich nasilenie ma charakter indywidualny, stosowane jest zarówno farmakoterapia jak i leczenie niefarmakologiczne. Najczęściej stosowane w leceniu fibromialgii są:
niesteroidowe leki przeciwzapalne,
leki przeciwbólowe (paracetamol, tramadol),
fizykoterapia (głęboka oscylacja, ciepłolecznictwo),
terapia manualna ( w leczeniu punktów spustowych),
sucha igłoterapia(leczenie punktów spustowych).
 
Dodatkowo pacjentom zalecane jest prowadzenie prozdrowotnego trybu życia, zwiększenie aktywności fizycznej ( pływanie, jazda na rowerze, gimnastyka, ruch na świeżym powietrzu, spacery), stosowanie technik relaksacyjnych oraz sesje psychoterapii.